Doluya koydum almadı, boşa koydum dolmadı

10 Ocak 2011Gelişimsel olarak renklerin ve cinsiyetin farkındalığını kazandığı için anne ve babayı çizerken kullandığı renkler dikkat çekmektedir. Anneyi mavi, babayı pembe çizerek anne-baba rollerinin kendi düşüncelerinde karıştırdığı düşünülmektedir.
Yorumlayan: Burcu Öğretmen
 
Nasıl bir haftayı geride bıraktığımızı bilmiyorum. İlk defa bu kadar şiddetli öfke nöbetleri yaşandı bizim evde. Çaresiz kaldık, okuluyla konuştuk. Zaten bizimle görüşmeyi planlıyorlarmış. Küçük hanımın agte (gelişim tarama envanteri) raporu paylaşılacakmış. İlk veli toplantısı bir anlamda. Bizde bir heyecan bir heyecan... E dökülecek taşımız da var eteğimizde geride bıraktığımız haftadan sebep.
 
Girdik lafa...
 
Anne&Baba: uyumuyor bu hocam, anneyi gördüğü an başkalaşıyor, tehdit de başladı... "bunu bunu yapmazsanız ben de..." diye başlayan cümleler girdi hayatımıza... gece uyanmalar, anneyi odasına çağırmalar, odasına giren anneyi kovmalar, kendini kasıp yanına yaklaştırmamalar, gecenin bir körü pijamasını beğenmemeler, hiç güzel olduğunu düşünmüyormuş hocaaanım pijamasıyla... yeni adet de çıkardı yanımızda yatmak istiyormuş... tuvalete kaldıramaz olduk hocaanım, gitmemek için kitliyor kendini... yarım saat sonra çişini yapıyor bizim yatağa... elde yorgan evde uyumak için köşe kapıyoruz eşimle... çişli yatak da cabası... ben de insanım hocaanım, sabahları refleksle araba kullanmaya başladım, içim geçiyor direksiyon başında... apartman sakinleri bu çocuğa evde napıyorlar demezler mi?, bir de ağlayıp ağlayıp "bak şimdi kusucam heee" diyip kusmuyor mu... gözüm dönüyor hocaanım şöyle bi silkelemek istiyorum... belli bunun bazı tahtaları oturmamış, şöyle bi sallayım sallayım tahtaları oturtayım diyorum... ne dersiniz hocaaanım?
 
Burcu Öğretmen: Lâl için uyguladığımız agte raporunda dil-bilişsel, ince-kaba motor gelişim puanları, sosyal beceri-öz bakım alanında hesaplanan gelişim puanı 66-72 aylar arasına denk gelerek normal gelişim yaşından ileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Lâl çok nazik! bir çocuk. Bir şey isterken cümleye "rica etsem..." diye başlıyor. Bu yaş için rica edebilir miyim diye cümleye başlamak pek karşılaşmadığımız bir şey. yemeğini yedikten sonra kendi tabağını masadan kaldırıyor, yemek yapan ablasına eline sağlık diyor mutlaka... kendi kendine yemek sonrası temizliğini yapıyor. Okul kurallarına çok güzel uyum sağlıyor... Arkadaşlarıyla oynarken liderlik etmek istiyor, oyun kuruyor fakat arkadaşı başka bir oyun oynamak isterse her ikisinin de oynayabileceği farklı bir oyun kurarak uzlaşmaya! gidiyor.
 
Baba: Kalk hanım kalk, biz her akşam yanlış çocuğu alıyoruz okuldan herhalde!

4 yorum:

aysencifci 10 Ocak 2011 09:51  

Yok yok Gökşen, ben kesin inandım ki bu kızlar üniversiteyi annelerinin karnında bitirip master için dünyaya gelmişler! Ama bize de doktora yaptırıyorlar! Ne diyeyim? Maaşallah tabii öncelikle, Lal hakikaten çok akıllı bir kız. Zaten tüm nazları sırf anneye. Sabredeceğiz, yapabileceğimiz tek şey bu. Sabır diliyorum sana, Lal'i de öperim.

gülay 10 Ocak 2011 10:54  

Gökşen nasıl bir haleti ruhiye içinde yazdığını tahmin edebiliyorum ama yine de beni çok eğlendirdi yazın.
Belki de tek başıma olmadığımı anımsattığı içindir.
Yağmur çizmeleriyle uyumak için yarım saat böğürmek suretiyle kendini yerlere attı daha 2 gün önce.
Uyku??beklentim yok uyumuyor...uyumayı sevmiyor.
Tek başına öldürsen uyumuyor.Yatakta 4 kişi yatar olduk birde devasa boyutlarda köpeği eşlik ediyor bize.
Bir tek çiş konusunda sorunsuzuz takıntılı bir oğlak çünkü ıslaklığa hiç tahammülü yok.
İşte Gökşen'ciğim üç aşağı beş yukarı bizde de durumlar benzer.Eee ne yapıyoruz o zamannn
ommmmmmm relaxxxx:))

anne kaleminden 10 Ocak 2011 16:18  

gökşen :))) hani derler ya anne babaya yapıyor yapacağını diye doğru sanırım... öldürsen kendi ayakkabısını giyip çıkarmıyor, yemeğini yemiyor, bırak oyuncak toplamayı herşeyi dağıtıyor, ama kreşte sanki 2 yaş büyüyor anlatılanlardan anladığım kadarıyla... kusma ve tuvalet konusu kötüymüş yalnız, sabır sabır, bir de ommmm :)

Gökşen 11 Ocak 2011 12:38  

Ayşen, sizin de çiş maceranızı okudum geçenlerde, ne olacak halimiz bilmiyorum :-)

Gülay,köpek de gelmiş tam süper olmuş :-) relaaax olamıyorum yay gibiyim inan :-(

Nihan, evin kurallarını öğretemiyoruz demek sürekli kendimizi sorguluyorum. sabır da nereye kadar? :-)

Yorum Gönder